Εγγραφές Πρώτης τάξης

Εγγραφής μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού για το σχολικό έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών και μαθητριών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από:

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 έως την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024

Εγγράφονται οι γεννηθέντες από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α΄ τάξη του Δημοτικού

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη είναι:

Α. Αίτηση- Υπεύθυνη Δήλωση γονέα/κηδεμόνα του μαθητή/τριας

Δίνεται από το σχολείο το σχετικό έντυπο.

Β. Πιστοποιητικό γέννησης  Δήμου ή Κοινότητας.

(Αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ)(Φ.6/498/57863/Δ1,6-4-2016)

Γ. Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

Δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

Από κρατικό νοσοκομείο ή ιδιώτη παιδίατρο. Δίδονται τα έντυπα από το νηπιαγωγείο φοίτησης και από το Σχολείο και υποβάλλονται άμεσα ή μέχρι 11/9/2023.

Ε. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

Αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, μισθωτήριο ή αντίγραφο συμβολαίου θεωρημένο από την Εφορία για την ακριβή διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

ΣΤ. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου

Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού Φοίτησης», το Νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από το γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο Δημοτικό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν υπάρχουν μαθητές με επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο ή με τυχόν γνωματεύσεις από το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, παρακαλούμε να προσκομιστούν και τα ανάλογα έγγραφα.

Ώρες εγγραφών: Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά 8.30 – 11.30  ( τηλέφωνο: 210-5148130).

Αθήνα, 27/2/2023

Αγγελική Κωστοπούλου